Din Upplevelse
Är du en actionhjälte? Brukar du titta på film och häpna över de häftiga actioneffekterna? Nu kan du förflytta dig in i filmens värld och hamna mitt i spänningen för en dag!
Det blir en actionfylld dag där du får en demonstration av de specialeffekter som förekommer i dagens filmer. Men så lindrigt kommer du inte undan, du kommer även själv att bli utsatt för diverse oförberedda och förberedda effekter.
Det här är en perfekt upplevelse för svensexa, möhippa, födelsedag eller varför inte till dig själv? Upplevelsen startar dramatiskt med att en stor gasolexplosion av eld skjuts mot offret ifråga. Om du har en videokamera och någon som filmar kommer du att få rätt häftiga bilder! Därefter kommer du att få en rundvandring i lokalerna där vi växlar mellan teori och praktik. Du kommer att få vara med och hjälpa till att skapa effekter som du sedan utsätts för.
Några av de olika moment som vi kommer att gå igenom både teoretiskt och praktiskt är: Vindeffekter, gasolbränder, dammeffekter, pyroteknik, sprängmedel, snöeffekter, rök/dimma, napalm explosioner, svartkrut, dynamit, regneffekter, tryckluftsexplosioner, gasolexplosioner, fyrverkerier etc etc.
Det blir garanterat mycket action med fartfyllda, explosiva scener samt många glada skratt!
Viktig Information
Upplevelsen som stuntman är lämplig från 13 år och uppåt. Ej lämpligt för gravida. Du bör vara mentalt stark då upplevelsen innebär mycket action. Nykterhet är ett krav. Vi förbehåller oss rätten att ställa in ett evenemang om en eller delar av gruppen är alkoholpåverkade. Full ersättning kommer då att debiteras.
Vädret
Upplevelsen påverkas ej av vädret.
Tidsåtgång
Upplevelsen tisdåtgång varierar mellan 1,5 till 2 timmar. Tiden styrs mycket av storleken på gruppen då programmet innehåller moment som alla ska ha möjlighet att prova på.
Antal Personer
Antal personer som genomför upplevelsen kan variera mellan 1 och 35 personer.
Upplevelsen är speciellt lämpad för en grupp t ex svensexa, möhippa där en person är "offret" och de övriga assisterar.
Åskådare
Självklart är åskådare välkomna! Om barn finns i sällskapet, var vänlig meddela detta i förväg.
Ett tips är att ta med en videokamera då det kommer att bli en fartfylld tid som definitivt är värt att förevigas.
Klädsel
Oömma kläder rekommenderas eftersom det vi arbetar med är smutsigt och en del gymnastiska övningar genomförs.
Tillgänglighet
Denna upplevelse kan genomföras året runt. Vanligtvis sker bokningar på helger (dvs. fredag, lördag och söndag), men det kan vara möjligt att boka in grupper på vardagar. Tider som gäller för bokning är som följer: 08.00, 10.15, 12.30, 14.45, 17.00.
Plats
Stockholm